Święto pochodzące ze Szkocji, gdzie jest to święto bankowe. Tam czci się je hucznie, jedząc i pijąc.
Andrzejki to czas zabawy, nie tylko dla solenizantów. Zobaczmy jak obchodzono go kiedyś, a jak odbywa się to dzisiaj…
Najszerzej rozpowszechnione podania mówią , że wróżby andrzejkowe mają związek z pogańskimi świętami ku czci zmarłych oraz kultem duchów przebywających na Ziemi. Wierzono, iż w tę noc zjawy potrafią ofiarować ludziom swą nadprzyrodzoną moc. Pośród uczonych możemy rozróżnić także zwolenników greckiej teorii tego święta ( wiążą je z greckim źródłosłowem imienia Andrzej aner, andros - mężczyzna ). W kościele katolickim dzień św. Andrzeja jest granicą okresu zwykłego i Adwentu - czasu oczekiwania na narodziny Chrystusa. Wróżby andrzejkowe w Polsce mają pięć wieków tradycji.
W wieczór św.Andrzeja wróżyły głównie dziewczyny, które poszukiwały w gwiazdach przepowiedni na temat swego przyszłego męża. Lanie wosku, ścinanie białka czy rzut butem to tylko kilka sposobów na odgadnięcie swojej przyszłości. Przepowiednie te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu . Mówiono przy okazji: "W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".
Przeważa muzyka pop. Zwolennicy ostrego brzmienia bywają w tą noc na tzw. gotyk party. Starsze pokolenie wybiera imprezy przy spokojnych rytmach najczęściej granych na żywo.
Wszystkie party w dniu św. Andrzeja łączy jeden element - wróżby i przepowiednie. Ulokowane w różnych punktach klubów wróżki przewidują przyszłość ze szklanych kul, kart, fusów. Zabawa ta dotyczy głównie dziewcząt, które pragną dowiedzieć się co czeka je w miłości.
Wróżyć możemy również w zaciszu domowego ogniska lub wśród przyjaciół. Mimo, że mało kto podchodzi do tych magicznych czynności poważnie, jest to ciekawy pomysł na spędzenie udanego wieczoru. Warto zajrzeć w gwiazdy, kto wie, może wróżba się sprawdzi…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz